Şekerlemeden önce kahve içmek mantıksız görünebilir.

Ancak, pek çok kişi bu alışkanlığı enerji seviyelerini arttırmanın bir yolu olarak onaylıyor.

Bu makalede, kahve şekerlemelerinin ardındaki bilime ve fayda sağlayıp sağlamadığına dair ayrıntılı bir bakış sunulmaktadır.

Bir kahve molası, kısa bir süre uyumadan önce kahve içmeyi ifade eder .

Bunun, uyku seviyelerini arttıran bir kimyasal olan adenozin üzerindeki etkisinden dolayı enerji seviyelerini arttırdığı düşünülmektedir.

Yorgun olduğunuzda, adenozin vücudunuzda yüksek miktarlarda dolaşır. Uykuya daldıktan sonra, adenosin seviyeleri düşmeye başlar.

Kafein beyindeki reseptörler için adenosin ile yarışır. Bu nedenle, kafein vücudunuzdaki adenozini uykudan arındırmazken, bu maddenin beyniniz tarafından alınmasını önler. Bu nedenle, daha az uykulu hissediyorsunuz 

Bilim adamları uykudan önce kahve içmenin enerji düzeyini artırabileceğinden şüphelenir, çünkü uyku adenosin’den kurtulmanıza yardımcı olur. Buna karşılık, kafein beyninizdeki reseptörler için daha az adenosin ile rekabet etmek zorundadır.

Başka bir deyişle, uyku, beyninizdeki kafein için reseptörlerin bulunmasını artırarak kahvenin etkilerini artırabilir. Bu yüzden bir kahve kulağı enerji seviyelerini sadece kahve içmekten veya uykudan daha fazla arttırabilir .

Kahve içmenin uyuşmanızı önleyebileceğini düşünebilirsiniz, ancak vücudunuzun kafein etkilerini hissetmesine kadar zaman aldığını unutmayın.

ÖZET : Bir kahve molası kısa bir süre uyumadan önce kahve içmeyi gerektirir. Beyninizin kafein alma kapasitesini artırarak enerji seviyelerini arttırdığı düşünülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen Adınızı Giriniz