Tüm kadın ve genç kızların korkulu rüyası sivilcelerin oluşumunu engellemeye yarayacak bilgileri derledik..

Akne yada bilinen adı ile sivilce her insanda, özellikle ergenlik döneminde kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Yağ bezi kanallarının tıkanarak yağ bezlerinin salgıladığı yağın cilt dışarısına atılamaması sonucu oluşur. Peki, sivilce oluşumu nasıl önlenir?

İşte sivilce oluşumunu önlemek için bilmeniz gerekenler:

Sivilceleri önlemenin en basit yolu, cildi temiz tutmaktan geçer. Her gece yatmadan önce cildinizi makyajdan arındırdıktan sonra ılık su ile ovalayarak masaj yapın. Açılan gözeneklerinize sıkılaştırıcı tonik uygulayarak hem temiz hem de canlı bir görünüm kazanabilirsiniz.

Her gün makyaj yapmaktan kaçının.

Cildinizi temiz tutarak sivilce oluşumunun %50 oranda azaltabilirsiniz. Günlük olarak ağır makyaj yapmaktan kaçınabilir, makyaj yapmadan önce nemlendirici etkili güneş kremi sürerek cildinizde sivilce oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Sivilcelerinize dokunmayın:

Dokunursanız bakterilerin yayılmasına sebep olur ve iz kalma ihtimalini artırırsınız. Çenenizi ellerinizin üstüne dayamayın, devamlı yüzünüze dokunmayın. Gergin ter bantları ve yüzünüzde kullandığınız spor ekipmanları da aynı etkiyi yapabilir.

Benzoil peroksit kullanın:

Ölü cilt hücrelerinizin ve gözenekleri tıkayan yağın parçalanmasına ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Sülfür ya da rezorsinol ürünlerini deneyin:

Bunlar yağ bezlerinin işleyişini yavaşlatmaya yardımcıdır. Birçok dermatolog akne için benzoil peroksitin, en etkili ilaç olduğuna inanıyor.

Sivilceler sırtınızda ve göğsünüzde de çıkabilir:

Kullandığınız ürünleri sivilceye yatkın bölgelere de sürün. Dudak ve gözler hariç tüm yüze, sırta ve göğse uygulayabilirsiniz.

Yüzünüzü üstünkörü yıkayın:

Yıkamak, cilt yüzeyindeki yağı götürür, kanalları tıkayan yağları temizlemez. Cildinizi temizlerken çok saldırgan davranırsanız, hassas deriyi kurutabilir ya da tahriş edebilirsiniz.

Yüzünüzü usulüne uygun olarak yıkayın:

Haftada bir ya da iki gün yüzünüzü sabun ya da `ılımlı ve hassas ciltler için` etiketiyle satılan sabunsuz temizleyicilerle hafifçe parmak uçlarınızla ve ılık suyla ovun.

Exfoliant`ları dikkatli kullanın:

Yüzünüzde fırça, sert sünger ya da kumaş, granüllü temizleyici kullanmayın. Cildinizin daha az hassas olduğu yerlerde yani sırtınız ve göğsünüz için, benzoil peroksit içeren sabunla birlikte akne ovalama pedlerini deneyebilirsiniz.

Yağlı ürünlerden kaçının:

Briyantin, yağ bazlı yüz nemlendiricileri ya da yağlı temizleyiciler gibi yağlı ürünler kullanmayın.

Yiyeceklerinize dikkat edin:

Çikolata, yağlı yiyecekler, kabuklu yemiş ve diğer yiyecekler ile ergenlik dönemi aknesine sebep olabilecek diğer yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yediğiniz bir şeyle sivilceleriniz arasında bir bağ olduğunu fark ettiğinizde, bu gıdayı yememeye çalışın.

Yüz bakımından kaçının:

Yüz bakımı yaptırmayın. Cilt bakımı, cildinizi güzelleştirmekten çok hassas cildinize zarar verebilir.

İyota dikkat edin:

Çoklu vitaminlerde ve iyotlu tuzda bulunan iyota dikkat edin. Bazı doktorlar, iyotun akneyi körüklediğine inanıyor.  sivilce, cilt lekesi, sivilcelerden kurtulma yolları, sivilce nasıl geçer, sivilceleri geçirmek için neler yapılmalı, sivilce çıkmasını nasıl önlerim, sivilce oluşumunu önlemek

Saçınıza Dikkat Edin

Saçınıza parfüm, yağ, krem ya da jel sürmekten kaçınmanız gerekmektedir. Eğer bu ürünleri kullanır ve saçlarınız yüzünüze değerse cildinizin gözeneklerini tıkayabilir yada cildinizi tahriş edebilir. Onlar yüzünüzde olsun, bunlar cildin gözeneklerini tıkayan ve cildinizi tahriş edebilir. Eğer saçlarınız çok yağlanıyor ise yüzünüze değmemesine özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle de uzun saçlara sahipseniz yüzünüze değmemesine ekstra özen göstermeniz gerekiyor.

Fazla Güneşten Uzak Durun

Güneşin ultraviyole ışınları yüzünüzdeki iltihabı ve kızarıklığı arttırmaktadır. Ayrıca kullanmakta olduğunuz bazı sivilce ilaçları yüzünüzü güneş ışınlarına karşı daha hassas bir duruma getirebilir. Özellikle sabah 10 ve öğlen 2 saatleri arasında güneşe çıkmanızı sınırlayın veya güneş ışınlarından korunmak için geniş kenarlı şapka gibi koruyucu giysiler giyin. Yüzünüzde sivilce olsun ya da olmasın her zaman etiketinde “nonkomedojenik” yazan sağlıklı bir güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Egzersiz Yapın

Günlük olarak egzersiz yapmak hem vücudunuz hem de cildiniz için yararlıdır. Düzenli egzersiz ter atmanızı sağladığı için cildinize iyi gelecektir fakat spor sonrası duş almayı ertelememeniz gerekmektedir.

Stres

Stres her hastalıkta olduğu gibi akne yani sivilcelerin oluşmasında da etkin bir rol üstlenmektedir. Yapılan bazı araştırmalar sivilcelerin şiddetinin stres ile birebir alakalı olduğunu ispatlamıştır. Stresli hissettiğiniz zamanları farkına vararak çözümler üretmelisiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen Adınızı Giriniz