Evet yanlış duymadınız. Yaşlanmayı durduracak olan yöntem yüz yogası.

Teori şu ; yüzünüz kaslıdır ve eğer kullanmazsanız, kırışıklıklar, ince çizgiler ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olan atrofiye olabilirler.

Çalışmada, hepsi farklı geçmişlerden gelen, 40 ila 65 yaşlarında 27 sağlıklı kadın araştırıldı ve 20 hafta boyunca 20 ila 30 dakikalık iki seansa tabi tutuldu. Araştırmacıların gördükleri ise  egzersizler, yüzdeki kas büyümesini teşvik ederek, kırışıklıkları azaltmak da dahil olmak üzere yaşlanma belirtilerini gözle görülür şekilde azalttı. Egzersizler katılımcılara sertifikalı yüz yoga eğitmeni ile iki 90 dakikalık oturumlar boyunca gösterildi. Katılımcılar daha sonra egzersizleri günlük 30 dakika gerçekleştirdi. Dokuz haftadan sonra egzersizleri her gün yaptılar. 20. haftada araştırmacılar gözle görülür değişiklikler sarfettiler. Sonuçlar anketler ve hekimlerin gözlemi ile ölçülmüştür. Hekimler, MCFAP olarak da anılan Merz-Carruthers Facial Aging Photoscales adlı bir değerlendirmeyi kullanarak fotoğrafları gözlemleyerek verileri gözden geçirdiler.

Çalışma küçük ölçekli yapılsa da , araştırmanın , yaşlanma ya da diğer maliyetli tedavileri göz önünde bulundurarak umut vadettiği sonucuna varılmıştır. Bu yaşlanmayı tersine çevirmenin yollarını bulmak için harika bir haber. Ve çalışma küçük de olsa vaadedilenin en iyisi olduğunu gösteriyor.  En azından bu pahalı değil. 🙂

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen Adınızı Giriniz