Yeni bir anne olmak hayattaki en heyecan verici şey ama dürüst olalım aynı zamanda stresli ve korkutucu. Burada kendimizden daha çok sevdiğimiz minicik bir insan var ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Ancak, yeni bir anne olmak, bir profesyonel gibi davranamayacağınız anlamına gelmez. İşte annelerden yeni doğum yapmış annelere nelerden geçtiklerini anlatan ve yardımcı ipuçları.

 

Bebek uyuyor , sessiz!

Bebek uyurken tüm bu ” sessiz olun ” biraz fazla. Bir düşünün. Rahim zaten gürültülü bir yerdir. Tabiiki de bebeğinizi çığlık atan çocukların yakınında tutmayacaksınız ama yeni doğanlar gürültüye zaten alışık. Bebeği uyandırmaktan kaçınmak için etrafta dolaşmak zorunda değilsiniz.” İlk bebeğimi eve getirdiğimizde tv izlemekten süpürge çalıştırmaya kadar her şeyi yapmıştık. Evde başka çocuk varsa onları çok gürültü yapmamak kaydıyla susturmamalısınız.Gerçekten herkes kendi işiyle ilgilendiğinde bebek çok daha kolay uyumuştu. Daha sonra uyandığını belirten sesler geldi ve meğerse sessizlikten dolayı uyanmış.” diyor bir anne.

 

Rahatla , hatalar yapacak ve kendini affetmeyi öğreneceksin.

Hiç kimse en başta neler yapacağını bilmiyordu hatta halen deneyimli anneler bile hata yapıyor. Acemi olmak sizi deli edebilir , merak etmeyin işler kolaylaşacak , öğrenecek ve rutinler oluşturucaksınız.

Bu en önemli  ipucudur. İnsanız ve hatalar yapabiliriz bu hatalarda kendimizi affetmek çok önemlidir. Çoğu zaman olan şeyler için boşa dert ettiğinizi anlayacaksınız. Eğer bir hata yaparsanız kendinize çok yüklenmeyin , ondan birşeyler öğrenin ve devam edin.

 

Kendinize bakım yapmanız ve zaman ayırmanız sizi  bencil yapmaz.

Çocuk sahibi olmak her şeyi değiştirir. Gerçekten kastettiğimiz herşey. Zamanınızın çoğunu o alacak ve kendinizi duygusal olarak tüketmeniz mümkün. Sizin için kendinize biraz zaman ayırmak önemlidir. Örneğin tırnaklarınızla ilgilenin, bir saç bakım seansı yapın ya da uzun bir banyo yapın. Bu sizi kötü bir anne yapmaz ; size nefes alma,rahatlama ve yenilenme imkanı sağlar. Kendinize bakmak için biraz zaman ayırırsanız çok daha iyi bir anne olacaksınız. Ayrıca, kim bilir, bebeğiniz de diğer sevdiklerinizle bağ kurmak için biraz zaman isteyebilir.

Kötü bir anne değilsiniz sadece yardıma ihtiyacınız var.

Yardım kabul etmek veya istemekten korkmayın. Bebeğinizle ilgili yardım için bir ebeveyn az değildir.Birisi yardım teklif ediyorsa, yardımı kabul edin. Muhtemelen yardım etmeyi teklif ediyorlar çünkü ilk birkaç ayın ne kadar zor olabileceğini önemsiyorlar. Ve ihtiyacınız olduğunda yardım istemekten çekinmeyin.

Bağırsaklarınızı dinleyin.

Yeni anne olmak ve bebeğinizle ilgili tüm bu bilgiler stres verici olabilir. Tüm bilgileri ufak ufak alın . Herkes gibi şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Günün sonunda bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Kendinize ve içgüdülerinize güvenin, çok iyi olacaksınız.

Bir anne olmak yetişkin olmanız gerektiği anlamına gelmez.

Bir anne olmanın sıkıcı olmak anlamına geldiğini düşünmeyin. Eğlenmek, aptalca davranmak ve bir anne olmadan önce kimsen o olmak yeterli. Tabii ki hayat değişiyor, şimdi bir bebeğin var ama oyun zamanı senin ve bebeğin için önemli. Her ikiniz de daha mutlu olacaksınız, ebeveynlik yolculuğunuz çok daha eğlenceli olacak ve eğer mutluysanız, küçük şeylere değer verme olasılığınız daha yüksek olacaktır.

İlk kez annelikle uğraşıyorsanız derin bir nefes alın ve strese son verin. Önemli olanlara odaklanın ve kendi yolunuzu bulacağınızdan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen Adınızı Giriniz